ABD-AB “casusluk” krizi büyüyor

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, hiç kesinlikle , söylemlerin bir takım ülkelerle ilişkilerde gerilimlere yol açtığını söylediBeyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, AMERIKA’nin casusluk faaliyetleriyle ilgilenen söylemlerin , Washington’ın bir takım ülkelerle ilişkilerinde gerilimlere ne sebeple olduğunu anlam etti .

Carney, muhtıra basın brifinginde, Amerikan istihbaratının Almanya Başbakanı Angela Merkel’i dinlediği iddialarıyla ilgilenen sorular üst kısmına , daha bir önceki açıklamalarına benzeyen ifadeler kullandı.

Gazetecilerin bilhassa , AMERIKA Başkanı Barack Obama ile Merkel aralarında dün telefon görüşmesine dair Beyaz Saray’dan verilen bilgide Merkel’in telefonlarının  ” Geçmiş zamanda de dinlenmediğine” dair bir ifadenin olmadığına dikkati çekilerek,  ” AMERIKA , Başbakan Merkel’in telefonlarını Geçmiş zamanda dinledi mi?” şeklindeki sorusuna cevap Carney, yepyeni bir yorumda bulunmadı.

“Her bir argüman edilen istihbarat faaliyetiyle ilgilenen halkoyu önünde yorum yapmayacağız” diyen Carney, Obama’nın Merkel’le görüşmesinde, “telefonlarınızı dinlemiyoruz ve dinlemeyeceğiz” halinde güvence verdiğini yineledi .

Carney, AMERIKA’nin casusluk faaliyetleriyle ilgilenen bitiş dönemde çıkan söylemlerin , Washington’ın öte bir takım ülkelerle ilişkilerinde gerilimlere yol açtığını anlam ederek , şunları kaydetti:

“Bu haberlerin bir takım ülkelerle ilişkilerimizde gerilimlere yol açtığına şüphe yok. Bu statü , bir takım ilişkilerimizde açık bir gerilim kaynağı oluşturmakta. Bu ilişkiler, AMERIKA ve Amerikan halkı amaçlı , ekonomimiz, güvenliğimiz amaçlı birçok mühim , o sebeple de bunu birçok ciddiye alıyoruz. Bu konuları ilgilenen ülkelerle dipolmatik kanallar üzerinden doğrudan görüşüyoruz ve görüşmeye de devamı edeceğiz .

Bir önceki yazımız olan Telefon Dinleme Yazılımı Kullanmak Yasal Mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.