ABD dinleme operasyonlarını sınırlamayı görüşüyor

ABD Temsilciler Meclisi, AMERIKA Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) mahrem takip programlarının fonlarının kesilmesi ve yürüttüğü operasyonlara sınırlama getirilmesini öngören yasayı görüşmeye başladı.

Yasanın görüşüldüğü komisyonda dünkü geç saatlerde yapılan oylamada, NSA hakkındaki düzenlemelerin, 598,3 milyar dolarlık AMERIKA müdafaa yasa tasarısında görüşülmesine müsade verilmesi kararlaştırıldı.

Mecliste bu sabah koşulacak toplantıda NSA hakkındaki çelik tedbirler alınmasını içerir düzenlemeler görüşülecilave. Bu Sabah ele alınacak düzenlemelerden biri, NSA’nın, araştırma açılmamış AMERIKA vatandaşları ile ilgili telefon dinlemeleri okunuşu dahil olmak üzere kayıt tutmasının yasaklanmasını içeriyor. Müşterek diğer düzenlemeyse, AMERIKA vatandaşlarını amaç almak ya da onların telefon aramaları ve e-postaları da dahil olmak üzere kişiye özel haberleşme kayıtlarını elde erişmek ya da bu kayıtların  içeriğini saklamak için NSA’ya ayrılan fonların kesilmesini öngörüyor.

AMERIKA’li muhafazakarlarca ortaya konulan Çay Partisi isimli grup üyeleri ve liberal demokratlar, söz konusu düzenlemelerin müdafaa yasa tasarısına girmesi için özellikle emek harcayan grupları oluşturuyor .