ABD ve İngiltere’yi köşeye sıkıştıracak iddia

New York Times ile Guardian gazeteleriyle ProPublica isimli internet sitesinin yayınladığı verilere göre, AMERIKA , çabucak herkesin sırlarını hükümetin kullanımına açık hale getiren, 2000 yılından beri yürüttüğü bu çalışma için milyarlarca dolar harcadı ve şifreleme kodlarını kıracak süper bilgisayarlar kurma etti.

AMERIKA’nin ek olarak ,adları açıklanmayan bir takım bilişim şirketleriyle, bu kuruluşlar açısından üretilen yazılımlara “arka kapılar” yerleştirilmesi konusunda beraber çalışmalar yürüttüğü belirtilirken, şöyle bir çalışmanın amacının, kullanıcılara ait dijital bilginin, şifrelenmeden ve internet ortamına gönderilmeden önce hükümetin erişimine açmak olduğuna işaret edildi.

Söz konusu bilginin, önceki AMERIKA Millî Güvenlik analisti Edward Snowden’ın, AMERIKA’nin yürüttüğü mahrem telefon dinleme ve internet bilgilerini takip programlarına ilişkili olarak basına sızdırdığı belgelerden anlaşıldığı belirtildi.

İngiliz millî güvenlik kuruluşu Devlet İletişimler Merkezi’nin (GCHQ) NSA ile yürüttüğü partner çalışmalara ilişkili olarak yapılan bir brifinge ilişkili olarak sızan bir belgeye okunuşu yer verilirken, belgeokunuşu, “NSA, ölüm derece yaygın olarak kullanılan internet şifreleme teknolojilerini kırmak için ölüm on yıl içerisinde ölüm derece atılgan ve çok yönlü bir çalışma yönetti” ifadelerinin yer aldığı vurgulandı.

Belgelere ilişkili olarak açıklamayı yapan basın kuruluşları, bildiklerine başvurulan uzmanların, şifre kırma çalışmasının sonuçta internet güvenliğinin içini boşaltacağını ve sıradan internet kullanıcılarını internet korsanlarına muhalif savunmasız bırakacağını söylediklerini duyurdu .

NSA’nın çözmek için en çok emek harcadığı şifreleme protokolleri aralarında çevrimiçi bayiler ve kollektif ağlarca çok yaygın olarak kullanılan, Secure Socket Layer’ın da yer aldığı belirtildi.

Yayınlanan bilgilerokunuşu, açığa çıkarılan belgelerden birinokunuşu, GCHQ’nun yıllardan beri Google, Yahoo, Microsoft ve Facebook buna benzer rağbet gören şirketlerdeki bilgi trafiğini açığa ortaya çıkarmak için çalıştığı ve 2012’de Google bilgisayarlarına “yeni ulaşım imkanları” geliştirdiğine işaret edildi, fakat belgeokunuşu, bu projenin kapsamının genişliğinin ne olduğuna ve ne tip verilere erişebildiğine ilişkili olarak bir bilginin yer almadığı kaydedildi .

Bir önceki yazımız olan İngiltere, Ortadoğu’daki internet ve telefon trafiğini gözetliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.