ABD’den 1.5 aydır yanıt gelmedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin AMERIKA’deki diplomatik misyonunun AMERIKA Millî Güvenlik Ajansı (NSA) açısından dinlenmesi konusunda AMERIKA’den 3 Temmuz’da istenen resmi izahatın hala daha yapılmadığını dolaylı olarak bilgisini verdi .

CHP Genel Başkanımız Yardımcısı Ümit Oran, AMERIKA’nin Washington’da arasında Türkiye’nin de bulunduğu 38 ülkenin diplomatik misyonunu dinlemesinin uluslararası basına yansıması üzerine, Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle müşterek sual önergesi vermişti.

Davutoğlu’nun, sual önergesine verdiği nominal cevap ,AMERIKA’den istenen izahatın aradan 1.5 aydan fazla vakit geçmemesine rağmen şuanda da resmi olarak yapılmadığını ortaya çıkardı. Davutoğlu, sonu önergesine verdiği yanıtta, şu ifadeleri kullandı:

” AMERIKA Millî Güvenlik Ajansı (NSA) açısından ülkemizin de arasında bulunduğu 38 ülkenin elçilik okunuşu diplomatik misyonları açısından yapılan mahrem telefon dinlenme okunuşu internet kayıtlarının takip edildiğine göre söylemler tasa vericidir.

Konu ASEAN toplantısı sırasında Brunei’de AMERIKA Dışişleri Bakanı Kerry ile ele alınmış okunuşu hassasiyetimiz açıklıkla iletilmiştir. Keza, meseleye dair davranış okunuşu hassasiyetimiz Ankara’da AMERIKA Büyükelçiliği’ne 3 Temmuz 2013 tarihinde iletilmiş okunuşu konu ile ilgili izahat verilmesine göre beklentimiz yinelenmiştir. İstihbarata muhalif konulmasına göre uygulamalar, geçmişte olduğu buna benzer ,Bakanımızlığımın merkez okunuşu vatan dışı teşkilatının en mühim önceliklerinden biri olarak addedilmekte, ilgili kurumlarımızın desteği ile gerek olan tedbirlerin alınmasına titizlikle devam edilmektedir.”

Böyle müşterek şey onay edilemez

Umut Oran, Davutoğlu’nu eleştirerilaokunuşu, şu değerlendirmede bulundu:

” Tüm dünya AMERIKA’nin 38 ülkenin diplomatik misyonunu dinleyip elektronik haberleşmesini izlemesiyle çalkalandı. Müşterek hafta boyunca hükümetten bu konuyla alakalı ses çıkmayınca 3 Temmuz’da önergeyi verdik okunuşu her ne hikmetse bakanımız beyin cevabından anlıyoruz ki önergeyi basına duyurduğumuz devir lütfedip AMERIKA’nin Ankara Büyükelçiliğine izahat verilmesi beklentisini iletmişler. Acaba bu beklenti karşılandı mı o bile anlaşılan değil yanıtta. Şöyle müşterek şey onay edilemez, büyükelçilik toprakları o ülkenin hükümranlığına aittir, sınırı ihlal edilemez. Fransa Sayın Cumhurbaşkanımız ,AB Faziletli Temsilcisi, AB komisyon Başkanımız Yardımcısı, AP sosyalist Grup Başkanı açıkça AMERIKA’yi eleştiriyor dinleme skandalından nazaran bizimkiler eleştirmekten dahi çekiniyorlar. Milletimiz çoğalış AK PARTI’nin ‘derinlikli stratejisi’ martavalına inanmıyor. 90 yıl geçmiş zaman dahi dünyaya gösteriş model olan Türkiye AK PARTI döneminde üzgünüm çağdaş dünyada 3. Dünya ülkesi buna benzer görülmekte, bu çok ızdırap tablonun acilen Yurtta Barış Dünyada Barış anlayışıyla tekrar restore edilmesi gerekmektedir.”  “

Bir önceki yazımız olan Full Paket Yazılım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.