ABD’nin yanıtı tatmin etmedi

NSA’nın , Başbakan Angela Merkel’in gsm telefonlarını dinlediği iddiasına Washington’dan iştirak eden cevap , Alman siyasetçileri sakinleştirmek adına hepten öfkelendirdi . AMERIKA Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’nın , Almanya Başbakanı Angela Merkel’in gsm telefonlarını dinlediği iddiası , Berlin’in gündemine dinamit buna benzeyen düştü . Almanya Başbakanı Angela Merkel AB zirvesine teşrif etmek amaçlı gittiği Brüksel’de ” Arkadaşlar aralarında casusluk onay edilemez ” diye sohbet etti . 2 dost ülke aralarında güvenin gerek olan olduğunu belirten Merkel , ” Şuanda AMERIKA ile tekrardan itimat ortamı kurulması gerekmektedir ” dedi .

Washington’un yanıtı
Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney’in ” Başkanımız ve ben , sizlere şu güvenceyi verebilirim: AMERIKA , Almanya Başbakanı’nı dinlemiyor ve dinlemeyecek de . Almanya ile olan iyi işbirliğimize büyük ölçüt veriyoruz ” şeklindeki açıklaması Alman siyasetçileri sakinleştirmeye yetmedi . Zira açıklama , Başbakan Angela Merkel’in Geçmiş zamanda dinlenip dinlenmediğine açıklık getirmiyor .

Hrıstiyan Demokrat Takım Parti Milletvekili Wolfgang Bosbach , öfkesini böyle dile getirdi: ” Meclis grubumuz ve partiler ötesinde herkesin çok öfkelendiğini ihtimal ediyorum . Bu Bu arada AMERIKA’nin ‘Başbakan’ın gsm telefonunu dinlemiyor olduğu’ şeklindeki yanıtı amaçlı de olabilitesi yüksek . Zira bu açıklama , Başbakan’ın Geçmiş zamanda dinlenip dinlenmediğine dair hiçbir şey söylemiyor . Bu yanlızca söz etmeye değmez bir konu olmamasının haricinde , bunu hiçbir açıdan uluslararası terörle uğraş veya herhangi bir tehlikeye karşı müdafaa buna benzeyen nedenlerle açıklamak da olası değildir . O sebeple bu durum , çok ama sahiden çok önemsenmesi lazım iştirak eden bir hadisedir . ”

Alman siyasetçiler öfkeli

Almanya Müdafaa Bakanı Thomas de Maiziere de Alman Birinci Tv Kanalı’na ( ARD ) verdiği demeçte Amerikan gizli servisini çelik bir dille eleştirdi . Müdafaa Bakanı , ” Duyduklarımız dosdoğru ise sahiden çok vahim . Amerikalılar bizim dostumuz ve öyle kalacaklar , ancak bu biçimde devamı edemez ” diye sohbet etti .

AMERIKA’nin telefon dinlemelerini derhal sonlandırması gerektiğini belirten De Maiziere , ” Fransızların da benzeyen şüpheleri var bu biçimde bir şey yokmuş buna benzeyen devamı edilemez ” dedi .

Hrıstiyan Demokrat Takım Parti Milletvekili Michael Grosse – Brömer söylemlerin dosdoğru çıkması halinde bunun büyük olaylara ve gösterişli bir itimat kaybına yol açacağını ifade etti . Hrıstiyan Takım partileri iç politika sözcüsü Hans Peter Uhl ise ” Almanya’nın en mühim müttefiki , Başbakan Merkel’i yıllardır dinliyorsa , bunun neticeleri olmalı ” bilgisini verdi .

Merkel’in AMERIKA gizli servisi açısından dinlendiği iddialarına , muhalefetteki siyasi partilerin de tepkisi büyüktü . Merkel ile koalisyon hükümeti müzakerelerini sürdüren Toplumsal Demokrat Parti ( SPD ) Genel Başkanı Sigmar Gabriel son gelişmenin onay edilemez olduğunu belirtirken , kişiye özel özgürlüklere ve mahremiyete hürmet konusunda AMERIKA’den tatminkâr açıklama gelmeden özgür ticaret anlaşmasına varılmasını olası görmediğini belirtti .

Alman hükümetine getirilen eleştiriler

Muhalefet , hükümetin geç olan tepkisini de eleştirdi . Toplumsal Demokrat Partili Joachim Poss , şu açıklamayı yaptı: ” Yanlızca şaşırmadım Bu arada da ürktüm . Ama diğer taraftan da Sayın Merkel öncesinde de bu civarında kararlı reaksiyon verebilirdi . Kişiye Özel olarak maruz kalmadan , skandal yaz aylarında patlak verdiği sırada da kararlı reaksiyon verebilirdi . ”

Sol Parti ve Yeşiller Partisi ise hükümeti en başından itibaren NSA’nın dinleme skandalında gerçekleri gizlemekle suçluyor . Yeşiller Partisi’nin yeni Meclis Grup Başkanı Anton Hofreiter , şunları kaydetti: ” Eğer AMERIKA’nin , iyi arkadaşı ve müttefiki ülkelerin hükümet ve hükümet başkanlarını dahi dinlediği sahiden doğruysa bu yüzsüzlüktür . Ama Bu arada da federal hükümetin , kişilerin dinleme skandalına maruz kalması sanki bir şey ifade etmiyormuş buna benzeyen bu civarında uzun zaman huzurlu davanmış olması ve şuanda kendileri aynı muameleye maruz kalınca büyük bir öfkeyle reaksiyon vermesi de yüzsüzlüktür . ”

Alman hükümetinin kişiye özel bilgilerin korunmasından sorumlulukları olan yetkilisi Peter Schaar da , hükümetin NSA’nın dinleme skandalında ihmali olduğunu ifade etti . Schaar , ” Merkel’in gsm telefonunun dinlendiği iddiası , günlük kontak verilerinin takip edilmesine göre tartışmanın , siyasi olarak bitirilmeye çalışılmasının ne civarında saçma olduğunu gösteriyor ” halinde sohbet etti . Hükümetin gizli servislerle ilişkilerini koordine eden Ronald Pofalla , geçtiğimiz ağustos ayı içinde NSA skandalının bittiğini bildirmişti .

Die Welt gazetesinin haberine göre Merkel’in gsm telefonunun dinlenmiş olduğu şüphesi , Edward Snowden açısından basına piyasaya sızan NSA belgelerinde Merkel’in gsm telefonu numarasının yer aldığının öğrenilmesiyle meydana çıktı .

Bir önceki yazımız olan Telefon Dinleme Yazılımı Kullanmak Yasal Mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.