Başbakan’ın odası ikinci kez arandı!

Vatan Gazetesi’nin haberine yönelik , Başbakan Erdoğan’ın bu odada yaptığı toplantıların basına sızması üzerine Erdoğan’ın talimatıyla oda yer parkeleri kırılarak tekrar yapıldı.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’teki makamındaki parkelerin yeni yapılmasına karşı bozulduğunu, bu sebeple odanın tekrar tadilata alındığını bilgisini verdi . Meclis’teki “Başbakanlık” makam odası, geçen yıl baştan aşağı yenilenmişti. Tekrar tadilat çalışması yapılınca, CUMHURIYET HALK PARTISI Grup Başkanvekili Muharrem İnce soru önergesi vermişti.

İÇ MİMARLAR İNANMADI!

Yakut, İnce’ye 2 Ekim’de gönderdiği cevapta, odada yeni bir tadilat yapılmadığını belirterek , “Geçen yıl yenilenen parkelerin muhtelif yerlerinde meydana gelen bozulmalar, garanti kapsamında yüklenici firmaya yaptırılmış olup, herhangi bir ek ödeme de yapılmamıştır” bilgisini verdi. İç mimarlar ise, Türkiye Büyük Halk Meclisi buna benzer bir yerde yer alan ve haftada bir gün kullanılan Başbakanlık makamında 330 bin 500 TL harcanarak yapılan bir tadilatın üzerinden bir yıl dahi geçmeden bu şekilde bir tahribatın yaşanmasının olası olmayacağını söylediler.

DETAYLARI SORDULAR

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dinlendiği iddialarını CUMHURIYET HALK PARTISI Grup Başkanvekili Muharrem İnce, başta 2012 yılının Ekim ayında ortaya atmıştı. İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın makam odasında yapılan tadilatı Meclis gündemine taşıdı. İnce, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e yönelttiği önergesinde, Erdoğan’ın makam odasında gerçekleştirilen tadilat ve tefrişatın detaylarını, ve maliyetini sordu. CUMHURIYET HALK PARTISI’li İnce’ye Çiçek yerine TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam cevap verdi.

BAŞTAN AŞAĞI YENİLENDİ!

Sağlam’ın verdiği bilgiye yönelik Başbakan’ın “makam odası, özel kalem odası, toplantı salonu ve sekretarya” bölümlerinden oluşan makam odasının ahşap lambri duvar kaplaması, sıva, alçı, parke, lavabo, kapı, dolapları ile elektrik kullanımı , data ve su tesisatı baştan sona yenilendi. Bütün bölümlerdeki sehpa , yer , sandalye va sehpalar da tekrardan yeni takımlarla değiştirildi. “Pazarlık usulü” ihale edilen tadilat amaçlı 330 bin 500 TL harcandığı kaydedildi. Sağlam, sözkonusu harcamaların 2012 yılı bütçe kanunu ile TBMM İşletme ve Yapım Başkanlığı’na belirleme edilen bütçeden karşılandığını duyurdu .

CHP Genel Başkanımız Yardımcısı Gürsel Tekin de ilk tadilat çalışmasından 1 ay bir sonra , Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bütün korumalarının değiştirilmesinin ardında makam odasından 2 adet telefon dinleme cihazı etmek bulunmasının yattığını argüman etti. Tekin, Başbakan Erdoğan’a “Makamınızdadinleme cihazı elde etmek bulundu mu? Sizi kim dinliyor?” diye sordu. Tekin ek olarak , Erdoğan’ın Meclis’teki makam odasının adeta talan edildiğini açıkladı .

Bir önceki yazımız olan Telefon Dinleme Yazılımı Kullanmak Yasal Mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.