Beton davasında vahim suçlamalar

Aralarında iki öğretim üyesi, belediye başkanı, önceki siyasetçi, beton okunuşu strüktür araştırma firması sahiplerinin de yer aldığı 12’si yakalanmış 70 şüpheli ile ilgili hazırlanan iddianamede, suçların 4 ayrı organize strüktür açısından hiyerarşik strüktür içinde işlendiği tespiti yer alıyor .41 eylem, delilleriyle beraber mufassal anlatılıyor. Bir Takım inşaatlara dökülen okunuşu kalitesi düşük çıkan beton numunelerinin laboratuvar sonuçlarının rüşvet karşılığında yükseltildiği belirtiliyor. İncelenmek üzere edinilen numunelerin gizlice değiştirildiği, inşaatlardan numune alınmaksızın rapor düzenlendiği ifade ediliyor. Binalar arasında kaymakamlık, hastane, cami, vatan ,su depoları da yer alıyor . Ek Olarak inşaatlara dökülen okunuşu yapılan incelemede düşük çıkan beton sonuçlarının yüksek gösterilerek sahte raporlar düzenlendiği kaydediliyor.

Sakarya’da rüşvet karşılığında çürük binalara stabil ,inşaatlarda kullanılan kalitesiz demir okunuşu betonlara da kaliteli raporu verildiği iddialarına ilişkili olarak hazırlanan iddianame Geçen hafta Sakarya 3. Gösterişli Ceza Mahkemesi’nce onay edildi. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İnşaat Mühendisliği kısmında görevli iki öğretim üyesi, bir tekniker, bir beton firmasının sahibi, yetkilileri okunuşu çalışanları, bir takım strüktür araştırma firmaları ile strüktür malzemeleri laboratuvarlarının yetkilileri okunuşu mühendisleri, önceki siyasetçi, bir belediye başkanı, bina sahipleri ile öğrencilerin yer aldığı 70 sanığa, ‘suç işlemek için örgüt kurmak’, ‘kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği’, ‘rüşvet almak okunuşu vermilaokunuşu’, ‘kamu kurum okunuşu kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’, ‘suç işlemek için kurulan örgüte uzuv olmak’, ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlamaları yöneltiliyor. Savcı, şüphelilerin örgüt yapılarına ilişkili olarak iddialara mufassal şekilde yer veriyor. İddianamede, suçların 4 ayrı organize strüktür açısından hiyerarşik strüktür içinde işlendiği tespiti yer alıyor .11 şüpheli, örgüt yöneticisi olmakla suçlanıyor. Belirleme edilen 41 ayrımlı eylem, iddianamede mufassal şekilde delilleriyle beraber anlatılıyor.

İddianamede, beton firmalarınca inşaatlara dökülen okunuşu laboratuvar ortamında yapılan incelemede düşük çıkan beton sonuçlarının gerçek olmayan değerlere göre yüksek gösterilerek sahte raporlar düzenlendiği kaydediliyor. İnşaatlardan beton numunesi alınmadan tetkik yapılmış buna benzer değerler verilerek beton tetkik raporları hazırlandığı, beton dökülen inşaattan numune alınmaksızın başka inşaatlardan ya da beton şantiyelerinden temin edilen betonların raporda adı geçen inşaattan alınmış buna benzer gösterildiği belirtiliyor. Tekrardan inşaatlarda kullanılan demirlerden numune alınmaksızın numune alınmış buna benzer gösterildiği, bilhassa ruhsatsız binaların beton testlerinin ruhsat alınma tarihine göre, geri dönük uyarlama yapıldığı, önceki yapılara ilişkili olarak beton karot numunesi alınmaksızın ya da eksi karot numunesi alınarak kusursuz numune alınmış buna benzer raporlar düzenlendiği, önceki yapılara ilişkili olarak düşük çıkan tetkik sonuçlarının da gerçeğe aykırı olarak istenen seviyeye yükseltildiği dile getiriliyor.

İddianamede Kontekst okunuşu Şehircilik Müdürlüğü’nce koşulacak denetimler daha önce beton firması görevlilerince üretim kalitelerinin yükseltildiği, birdenbire denetimlerde düşük kaliteli betonlardan numune alınması durumunda de bu numunelerin muhafaza edildikleri yerden gizlice alınarak kaliteli beton numuneleri ile değiştirildiğine de dikkat çekiliyor. Bu kapsamda Adapazarı Devlet Konağı’nın bilinmeyen hizmet binasının üretimi sırasında Kontekst okunuşu Şehircilik Müdürlüğü’nce araştırma için edinilen beton numuneleri, bırakıldığı yerden gizlice değiştirilmiş. Bunu inşa etmek için de kameraları söküp, bekçiyi oyalamışlar. İddianamede bu olaya, beton firmasının görevlisi C.K. ile aynı firmada görevli M.S. arasında gerçekleştiği ileri sürülen telefon dinleme kayıtları delil olarak gösteriliyor. Görüşmede bulunan konuşmaların bir kısmı şöyle:

C.K: Demin o tüpün değişmesi lazım

M.S: Hı hı

C.K: Özel idarenin işiymiş. Kaymakamlık binasıymış.

M.S: Çıktın mı yola?

C.K: Gidiyoruz inşaata.

M.S: Peki eksiksiz .Napcaksın. Ne Şekilde müdahale edecen?

C.K: Bakayım demin oraya gideyim de değiştircem ya komple alıp geleceğim. İnşaatın içine alınmış numune o iyi olmayan .

M.S: Birileri görürse orda o zaman da sıkıntı olur

C.K: Yanımda Y… var. Birimiz bekçiyi oyalatacak. Birimiz numuneleri karşılaştırıp madde yapacağız ahacık oyuna getireceğiz.

M.S: Hadi pratik gelsin.

C.K: İnşallah operasyonu başarıyla sonuçlandırırız.

(Bu görüşmeden 15 dakikalık hemen sonra )

C.K: Eksiksiz numunelere el koyduk.

M.S: İyi hadi bakalım. Hadi bi de onu geri getireceksin herhalde.

C.K: Eksiksiz o madde ee adına getirdik. Sıkıntı olmadı da orda kamera varmış.

M.S: Eee

C.K: Kamerayı da söktürdüm webten .Ondan hemen sonra koyduk.”

HASTANE OLARAK KULLANILACAK BİNAYA, STABIL RAPORU VERİLDİ

İddianameye göre, Ferizli ilçesinde hastane olarak kullanılacak 2 ayrı binaya ise SAÜ’de görevli öğretim üyesi M.S. açısından rüşvet karşılığında usulsüz tetkik raporu verildi. Bilirkişi açısından yapılan incelemede, binalardan bir blokun güçlendirilmesi gerekli olan binalardan olduğuna üstüne mühendis açısından düzenlenmiş analiz rapor bulunmasına rağmen rüşvet anlaşması karşılığında gerçeğe aykırı olarak binaların stabil olduğuna üstüne rapor düzenlendiği belirleme edildi.

‘Bekçiyi oyalayıp numuneyi değiştirelim’

İddianameye göre, Adapazarı Devlet Konağı’nın bilinmeyen hizmet binasının üretimi sırasında araştırma için edinilen beton numuneleri bırakıldığı yerde gizlice değiştirildi. Bunu yaparken kameralar söküldü, bekçi oyalandı. Beton firmasının görevlisi C.K. ile aynı firmada görevli M.S. arasında gerçekleştiği ileri sürülen telefon dinleme kayıtları delil olarak dosyaya konuldu. Görüşmede C.K., numuneleri değiştireceğini söylüyor. M.S.’nin “Birileri görürse orda o zaman da sıkıntı olur.” uyarısı üzerine C.K. “Yanımda Y… var. Birimiz bekçiyi oyalayacak. Birimiz numuneleri karşılaştırıp madde yapacağız, ahacık oyuna getireceğiz.” karşılığını veriyor .

Bir önceki yazımız olan İngiliz hükümeti Guardian'ı bastı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.