Dinleme cihazında şok konuşmalar!..

MİMARLAR Odası Ankara Şubesi idaresi , bir önceki devir yönetim kurulu toplantılarının yapıldığı salonla yer alan dinleme cihazıyla (böcek) müteallik olarak savcılığa hata duyurusunda bulundu. Hata duyurusu dilekçesiyle beraber yer alan cihaz ve ses kayıtları da savcılığa teslim edildi.

Şube Başkanı Yüksek Hakkan ve Umumi Sekreter Tezcan Karakuş, dünkü hata duyurusunda bulunduktan hemen sonra matbuat toplantısı düzenledi.

Hakkan, böceği uzman kişilere analiz ettirdiklerini ifade ederek ,”Bu iş örgütlü ve bilinçli bir ekip açısından yapılmıştır. Savcılığın araştırmalarından hemen sonra da kritik sonuçlara ulaşılacağının inancındayız” dedi. Karakuş ise cihazdaki ses kaydını matbuat mensuplarına dinletti. Karakuş, aleti yerleştirenlerin kendi seslerinin de kayıtlarda olduğunu ifade ederek ,şunları söyledi:

KOYULDUKTAN 50 DAKİKA HEMEN SONRA BULUNDU

“Teknik birimimizin analizinin sonrasında 4 saatlik bir kayıtta 6 şahsın sesini belirledik .Şubemize matbuat toplantısı vesilesiyle girmişler ve görüntülerimizi çektiklerine dair konuşmaları da kayıtta bulunuyor .Hatta ‘Kameralar burada çok fazla sakın bizim kamera olmasın’ diyorlar. Fotoğraflarımızı çektikleri ve bunları Whatsapp (mobil cihazlar için mesajlaşma uygulaması) vasıtası ile ulaşıp ulaşmadığını birbirlerine soruyorlar. Konuşmalarda buraya birkaç defa daha geldiklerini fakat aleti koyamadıklarını, cihazın yerleştirdikten 50 dakikalık hemen sonra bulunduğunu belirledik .Bunların bir tane olduğunu da düşünmüyoruz çünkü konuşmaların bir bölümünde ‘Malzemeyi atıyorum. Hangisini atıyorsun, dinleme cihazını mı?’ diye birbirlerine soruyorlar. Kayıtlarda Saraçoğlu Mahallesi üzerinden oldukça büyük bir eylem yapacaklar istihbaratını verip aleti ne şekilde yerleştirileceği konusunda ‘Cebine koy, yapıştırıcıyı orada aç yoksa cebine yapışır. Telefonla konuşur buna benzer yap sandalyeye otur altına yerleştir’ şeklinde emir veriyor. “

Bir önceki yazımız olan Snowden belgeleri NSA'nın kuralları çiğnediğini gösteriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.