“Dinleme” iddialarıyla ilgili Obama’yı aradı

Fransa Sayın Cumhurbaşkanımız Hollande, AMERIKA Başkanı Obama’yı telefonla arayarak, 2 ülke aralarında meydana çıkan casusluk krizi ile ilgili rahatsızlığını ifade etti .Fransa Sayın Cumhurbaşkanımız Hollande, AMERIKA Başkanı Obama’yı telefonla arayarak, 2 ülke aralarında meydana çıkan casusluk krizi ile ilgili rahatsızlığını ifade etti .

Fransa Sayın Cumhurbaşkanımız François Hollande, AMERIKA Başkanı Barack Obama’yı telefonla arayarak, 2 ülke aralarında meydana çıkan casusluk krizi ile ilgili rahatsızlığını ifade etti .

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan yapılmış olan açıklamaya yönelik Hollande, Obama’ya, konuyla ilgili Fransa’nın detaylı biçimde bilgilendirilmeyi beklediğini meydana koydu . Hollande ek olarak , müttefikler aralarında bu tür casusluk eylemlerinin onay edilemez olduğunu ve olayı kınadığını ifade etti .

Obama ise bu tür eylemlerin müttefikler aralarında sıkıntı yaratabilecek nitelikte olduğunu onay ederken basında bulunan bir takım haberlerin abartılı olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını ifade etti .

Açıklamaya yönelik , 2 önder bu konuyla alakalı istişareleri sürdürme kararı aldı.

Le Monde gazetesi, AMERIKA Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Fransa’da milyonlarca telefon görüşmesini dinlediğini argüman etmişti .

Bir önceki yazımız olan Telefon Dinleme Yazılımı Kullanmak Yasal Mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.