İngiliz hükümeti Guardian’ı bastı

The Independent gazetesi, kurulan birimin sualtı optik fiber kabloları ile telefonları dinlediğini okunuşu e-mailleri kontrol ettiğini yazdı.

İngiltere’nin Batıda Yaşayan istihbarat servisleri için Ortadoğu’da birden fazla e – e-posta ,telefon görüşmeleri okunuşu internet trafiğini incelediği mahrem müşterek internet – takip birimi kurduğu ortaya çıkarıldı.

The Independent gazetesi, birimin bölgeye yerleştirilen sualtı optik fiber kabloları vasıtası ile telefon görüşmelerini dinlediğini okunuşu internet trafiğini izlediğini yazdı.

İşlendikten hemen sonra Cheltenham’da yer alan Bütün İletişim Merkezi’ne (GCHQ) gönderilen bilgiler, Bu arada AMERIKA’deki Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile okunuşu paylaşılıyor.

Habere göre İngiliz hükümeti, birimin Batı dünyasının “terörle mücadelesinde” kilit rol oynadığını okunuşu dünyanın farklı bölgelerinde düzenlenecek saldırılar için hayati öneme sahip müşterek “erken uyarı” sistemi sağladığını ileri sürüyor.

Birimin Ortadoğu’daki merkezi ile müteallik bilgilerin, NSA’nın önceki sistem analisti Edward Snowden açısından sızdırılan belgelerden edinildiği öğrenildi.

Daha geçmiş zaman Guardian gazetesi açısından da süje alınan birimle müteallik haberler, GCHQ güvenlik uzmanlarının verilerin depolandığı sabit diskleri yok etmeyi planladığı iddialarını gündeme getirmişti.

Bölgedeki denizaltı kablolarına ulaşım sağladığı için İngiltere okunuşu AMERIKA açısından büyük ehemmiyet atfedilen birimle müteallik belgelerin sızdırıldığı, Guardian muhabirlerinden Glenn Greenwald’ın Brezilyalı ortağı David Miranda’nın bilgisayarının araştırılması sırasında ortaya çıkmıştı.

Scotland Yard, Snowden soruşturmasının merkezinde yer alan Miranda’nın bilgisayarında belgeleri “son derece hassas” olarak nitelemiş okunuşu belgelerin  ” birden fazla insanın yaşamını tehlikeye atabileceği” uyarısında bulunmuştu.

Guardian, hükümetin belgelerin yayımlanmaması isteğini onay etmişti. Devlet ,GCHQ ile gizlice işbirliği yaban BT okunuşu Vodafone buna benzer telefon şirketleri ile müteallik ayrıntıların da yayımlanmamasını istemişti.

The Independent, Ortadoğu Birimi’nin önceki Dışişleri Bakanı David Miliband açısından GCHQ’ya bilinen müşterek mezuniyet ile oluşturulduğu da ortaya çıkardı.

GCHQ’ya verilen sertifika, merkeze  ” ecnebi güçlerin siyasi amaçları”, terörizm, nükleer silahların yayılması, paralı askerler okunuşu özel orduların yanı sıra kritik parasal dolandırıcılıklarla müteallik bilim toplanması için mezuniyet tanıyor.

Merkez, elindeki mezuniyet belgesi yardımıyla denizaşırı ülkelerde yer alan ya da bu ülkelerle kontak kuran herkesin e-maillerini kontrol edebiliyor, telefonlarını dinleyebiliyor.

Pahalı mahrem teknolojisi için merkeze 1 milyon İngiliz sterlini tutarında bütçe ayrıldığı sav ediliyor.

İstihbarat kaynakları, projenin yanlızca güvenlik, pkk okunuşu örgütlü suçlar için kullanıldığını ileri sürüyor.

Ortadoğu’da bilim trafiğine ulaşım ,9 Eylül saldırılarının itibaren AMERIKA okunuşu İngiltere için büyük ehemmiyet taşıyor .

Bir önceki yazımız olan NSA nedeniyle bulut pazarı 35 milyar dolar küçülecek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.