iPhone’da parmak izi uyarısı

Yeni iPhone modeli 5S’le beraber gelen yeniliklerden biri de parmak izi okuyucusu. iPhone 5S kullanıcıları bu sistemle kimliklerini doğrulatabilecek, ek olarak sistem telefon amaçlı kilit görevi de görecek. Uygulama PIN kodu adına telefonu parmak iziyle açma rahatlığı getiriyor. Ancak bu yepyeni özellik şimdiden eleştirilmeye başlandı. Parmak izlerinin toplanıp biriktirilmesi olasılığı , eleştirilerin odak noktası.

Parmak izi toplanır mı?

Parmak izi buna benzer biyometrik bilgiler , asla sahipleri açısından değiştirilemiyor. Bu özelliğiyle bu bilgiler , bilhassa emniyet teşkilatlarının en mühim yardımcısı halinde . Apple’ın yepyeni eklediği uygulama da, biyometrik bilgilerin şirket açısından depolanabileceği ya da bu verilere erişilebileceği korkusu doğurdu. Yetkililer , bu tip bilgilerin olabildiğince az kullanılması gerektiği görüşünde. Apple, parmak izi bilgilerinin yanlızca kullanılan cihazda depolanacağını bildirse de, Amerikan Güvenlik Kurumu NSA’nın veri toplamak amaçlı casusluk programı Prizma’yı kullandığının açığa çıkmasından beri teknolojik tedbirlerin inandırıcılığı da sorgulanmaya başladı.

Kullanıcılar genel olarak parmak izi okuyucusunun, PIN kodu girişinden ek olarak rahat ve güvenli olduğu görünüşünde. Apple da dokunmatik kimlik verilerine uygulamaların ve yazılımcıların erişemeyeceğini, parmak izinin yanlızca telefon açılırken ve Apple’dan yapılan alışverişler sırasında kullanılacağını söylüyor. Diğer taraftan , pek fazla zeki telefon kullanıcısının güvenliğe fazla da büyük önem vermediğine dikkat çekiliyor. Yepyeni iPhone 5S’in tanıtımında Apple yöneticisi Phil Schiller da kullanıcıların yarısının zeki telefonları amaçlı şifre kullanmadıklarını açıklamıştı .

Bir önceki yazımız olan ABD ve İngiltere'yi köşeye sıkıştıracak iddia başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.