NSA nedeniyle bulut pazarı 35 milyar dolar küçülecek

Eski müşterek CIA ajanı okunuşu önceki NSA çalışanı olan Edward Snowden’ın, 6 Haziran’da Abd’nın istihbarat birimlerinden Millî Güvenlik Kurumu (NSA) okunuşu Federal Soruşturma Ofisi (FBI) açısından kullanılan telefon dinlemek okunuşu internet kullanıcılarını takip etmek için kullandıkları PRISM (Prizma) isimli programı bildirmesinin yankıları devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Bulut Güvenliği Birliği (Cloud Security Alliance-CSA) açısından ABD’de bulut hizmeti veren firmaların bilhassa ecnebi müşterilerini kaybetmeye başladıklarını bildirmesinin üzerine, 2006 yılında kurulan okunuşu kendisini kâr maksadı gütmeyen müşterek öğrenim okunuşu soruşturma enstitüsü olarak konumlandıran ABD’li Bilim Teknolojileri okunuşu İnovasyon Vakfı da NSA açısından gerçekleştirilen dinleme skandalının uzun vadedeki etkilerini değerlendiren müşterek soruşturma yaptı okunuşu neticelerini bilgisini verdi .
ABD pazarı Asya okunuşu Avrupa’ya kayacak

ABD’li Bilim Teknolojileri okunuşu İnovasyon Vakfı’nın (ITIF) NSA skandalından hemen sonra yaptığı soruşturma , ABD ‘deki bulut bilişim sektörünün bir sonraki dönemde küçüleceğini işaret ediyor. Bir Sonraki üç yıl içinde bulut bilişim pazarının 21,5 ile 35 milyar dolar civarında müşterek kayba uğrayacağı işaret edilen raporda, ABD’de NSA’in  ( Millî Güvenlik Teşkilatı) bulut hizmeti veren firmaların sunucularına doğrudan ulaşabildiğinin ortaya çıkmasının ardından ABD’nin küresel bulut pazarında 2016 yılına civarında yüzdelik 10-20 aralarında müşterek iş kaybı yaşayacağı öngörülüyor. Son dönemlerde olabildiğince yüksek rakamlarda bulut yatırımı yapan Avrupa okunuşu Asya pazarının ise ABD’nin bulut pazarında pay kaybetmesinden avantaj sağlayacağı okunuşu pazarda daha yüksek oranlarda pay sahibi olacakları ihtimal ediliyor .

Birçok ülkeyi sarsan bu dinleme okunuşu izleme haberlerinin ardından ,son dönemlerde olabildiğince gündemde olan bulut servisleri ile ilgili kişiye özel verilerin korunması, güvenlik okunuşu vatandaşların bütün bunları ne şekilde sağlaması gerektiği üzerine yaşanan endişeler çoğalmaya başladı. Olay ardından Fransa okunuşu Almanyaortaya çıkan endişeleri gidermek yerine millî bulut hizmeti konusunda girişimlerde bulunurken, Almanya’daki birden çok bakanımız ABD’li bulut servis sağlayıcılarını boykot etme çağrısında bulunmuştu. Rapor, bilhassa Avrupa’da kritik oranda yapılan bulut yatırımlarıyla beraber bulut pazarında pay kaybetmeye başlayan ABD’nin dinleme skandalı ardından kritik oranda alıcı kaybedeceğini öngörüyor.
Yüzde 56 ABD’li şirketlere güvenmiyor

2009 yılında ABD’nin bulut sektöründeki payının yüzdelik 80’ine sahip olduğu belirtilirken, küresel seviyede yapılan bulut yatırımlarının okunuşu dinleme skandalının da etkisiyle bu oranın yüzdelik 55’e civarında düştüğü belirtiliyor. Bulut hizmeti kullanan 500 kullanıcı ile görüşülerek yapılan soruşturma ,katılımcılarınyüzde 56’sının hükümetin kullanıcı bilgilerine ulaşması konusunda endişe duyduklarını okunuşu ABD menşeili bulut servis sağlayıcılarından hizmet almanın sakıncalı olduğunu düşündüklerini ifade ediyor. NSA dinleme skandalının ortaya çıkmasının üzerinden çok fazla vakit geçmemesine rağmen ABD’deki bir takım bulut servis sağlayıcıları kısaltarak sürede kritik oranda alıcı kaybı yaşadıklarını söylüyorlar .

Bir önceki yazımız olan Dinleme cihazında şok konuşmalar!.. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.