Obama: Hayal kırıklığına uğradım

Başkan Barack Obama, AMERIKA’ye ait mahrem bilgileri ifşa eden önceki CIA ve NSA çalışanı Edward Snowden’a Rusya tarafından sığınma verilmesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını söyledi . Başkanımız Barack Obama, AMERIKA’ye ait mahrem bilgileri ifşa eden önceki CIA ve NSA çalışanı Edward Snowden’a Rusya tarafından sığınma verilmesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını söyledi .Buna rağmen St. Peterburg’daki G-20 zirvesine katılacağını ifade eden Obama, iki ülkenin beraber çalışması gerektiğini ifade etti .

Obama NBC televizyonunda yayınlanan ‘The Tonight Show’ isimli programda Jay Leno’nun davetlisi oldu. AMERIKA Ulusal Güvenlik Dairesi’ne ait internet ve telefon dinleme programları ile ilgili konuşan Obama, AMERIKA’nin casusluk yazılımı değil, pkk’lı saldırılar ile bağlantısı olabilecek telefon numaralarını ve e – e-posta adreslerini izini süren bir mekanizmaya sahip olduğunu söyledi .Hükümete ait ulusal güvenlik bilgilerini sızdıran Edward Snowden ile ilgili da konuşan Obama, Snowden’ın henüz nasıl yaptığını ve nasıl söylediğini bilmediklerini bildirdi .Uygulamalardan rahatsız olmanın kanunları delmeyi gerektirmediğini dile getiren Obama, sızdırmaların pkk’lı gruplara ait verilere ulaşmayı etkileyeceğini söyledi .
Rusya ile yaşanan Snowden’a sığınma hakkı vermesi konusunda ise hayal kırıklığına uğradığını ifade eden Obama, “Onlarla suçluların geri iade edilmesi konusunda spesiyal bir mutabakata sahip olmamamıza rağmen geleneksel olarak eğer kanunlara aykırı hareket eden kişiler ya da kanunlara aykırı hareket ettiği iddia edilen kişiler varsa buna saygı göstermeye çalışıyoruz. Bunu değerlendiriyoruz ve onlarla beraber hareket etmeye çalışıyoruz. Onlar bunu bizimle yapmadı.” halinde sohbet etti .

Son zamanlarda yaşanan gelişmeleri ilgisiz savaş dönemine benzeten Obama, “Onlara ve Putin’e ısrarla o dönemin geri kaldığını söylemeye devam ediyorum. Gelecek ile ilgili düşünmeliyiz.” dedi.

Yaşanan son gelişmelerin iki ülke ilişkilerinde ‘büyük kırılmalara’ yol açmadığını da belirten Obama, Rusya’nın şuanda da terörle mücade ve Afganistan konusunda kendilerine yardım ettiğini söyledi .

St. Peterburg’daki G-20 zirvesine katılacağını söyleyen Obama, küresel ekonomik güçler aralarında gerçekleşecek görüşmelerde temsil edilmenin AMERIKA için mühim olduğunu söyledi .Obama, Putin ile bire bir görüşme yapıp yapmayacağı konusunda ise bir bilgi vermedi .

Bir önceki yazımız olan ABD dinleme operasyonlarını sınırlamayı görüşüyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.