Snowden belgeleri NSA’nın kuralları çiğnediğini gösteriyor

Edward Snowden’ın sızdırdığı belgeler Amerikan Millî Güvenlik Kurumu NSA’nın son iki yıldır binlerce sefer “mahremiyet kurallarını çiğnediği okunuşu yasal yetkileri haricinde hareket ettiğini” gösteriyor.
Washington Post gazetesi, dünkü internet sitesinde Snowden’ın ilettiği söylenen bir takım belgeler yayımladı.Belgelerokunuşu, Amerikalıların okunuşu ABD’de yaşayan yabancıların telefon dinleme okunuşu elektronik postayla iletişimlerinin, NSA’nın yetkileri okunuşu kuralları dışına çıkılarak dinlendiği okunuşu izlendiği ortaya çıkıyor. ABD’deki mahrem bir mahkemenin, henüz hemen sonra NSA açısından uygulanan izleme yöntemlerini anayasaya aykırı bulduğu kaydedildi.
Snowden, NSA’nın telekulak faaliyetlerine ilişkili olarak ayrıntıları geçen Haziran’da Guardian okunuşu Washington Post gazetelerine sızdırmış, sonrasında ABD’den ayrılmıştı. Şuanda Da Rusya’da yer alan Snowden’a Moskova, iltica hakkı verdi.
Washington Post sitesinde yayımlanan belgeler NSA’nın benimsediği yöntemleri, Kongre üyeleri, Adalet Bakanlığı okunuşu Millî İstihbarat Dairesi Başkanlığı ile paylaşılan bilgilerden henüz ayrıntılı şekilde ortaya koyuyor.
Yetki verilmeksizin izlenen okunuşu dinlenen kişilerin sayısı belirsiz.
NSA denetçileri, 2012’nin ilk çeyreğinde mezuniyet dışı telekulak faaliyetlerinde görülen artışı, izlenmesi gerektiği düşünülen birden fazla Çinli kişinin Çin Yeni Yılı nedeniyle ABD’yi ziyaret etmesiyle ilişkilendiriyor.
Ayrıca Amerikalı olmadıkları düşünülen ama henüz hemen sonra yapılan incelemelerde Amerikan vatandaşı oldukları ortaya çıkan bireyler ile ilgili da bilim toplandığı açıklandı .
Bunun haricinde birden çok teknik hatanın uzantısı olarak mezuniyet ötesi telekulak operasyonlarının yürütüldüğü okunuşu kaydedildi.
Örneğin 2008 yılında, PC programındaki bir hatayla, aslına bakarsanız başkentimiz Washington’dan yapılan ” birden fazla telefon görüşmesi”, alan kodunun 202 adına 20 (Mısır’ın memleket kodu) olarak sisteme girmesi yüzünden, dinleme kapsamına makbuz .

Bir önceki yazımız olan Telefon dinleme yasasına Köşk onayı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.