Telefon Dinleme skandalı büyüyor

ALMANYA’daki dış istihbarattan sorumlulukları olan Federal Haber Alma Teşkilatı’nın (BND) 50 yıldır ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) ihtimam ettiği ortaya çıktı.

Eski CIA ajanı Edward Snowdişaret’in ortaya çıkardığı skandal, Almanya’da giderek büyüyor. Spiegel dergisinin haberine göre, Almanya’da hükümet adamlarının görüşmeleri dahil, dünyadaki bütün mühim görüşmeleri kayıt altına aldığı ortaya çıkan NSA’nın işaret büyük destekçisinin Alman mahrem istihbarat kurumu BND olduğu ortaya çıktı. BND’nin daha önceleri ABD’lilere ait olan Bavyera’nın Bad Aibling kentindeki dev dinleme istasyonda topladığı milyarlaca datayı NSA’nın hizmetine soktuğu işaret edilen haberde, BND ile NSA arasındaki iş birliğinin bilinenden çok daha fazla olduğu vurgulandı. Sigad US-987LA koduyla ihtimam verdiği işaret edilen haber toplama merkezinde telefon görüşmeleri,  elektronik posta yazışmaları okunuşu kısa mesajların yanı sıra her türlü data paylaşımın arşivlendiğine dikkat çekildi.

ALMANLARA EĞİTİM VERMİŞLER
NSA ajanlarının Alman meslektaşlarına Xkeyscore adlı data analiz programını kullanabilmeleri için  öğrenim verdiği kaydedildi. İkinci Dünya savaşından hemen sonra ABD tarafından Bad Aibling’te kurulan okunuşu uzun süre ihtimam veren dev dinleme istasyonunun kapatıldığı okunuşu bölgedeki Amerikan görevlilerinin geri çekildiği açıklanmıştı. Fakat yakındaki askeri kışlada çalışma gösteren BND’nin kısa bir süre önce bu istasyonda da faal olduğu ortaya çıkmıştı. Alman federal savcılığı, Amerikan Güvenlik Ajansı NSA’nın ülkedeki dinleme  faaliyetleriyle ilgili inceleme başlattı.

Bir önceki yazımız olan 5 ülkeden ABD'deki telefon dinleme skandalına tepki başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.