Telefon dinleme yasasına Köşk onayı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, telefon dinlemeyi hiç müşterek merkezde toplayan okunuşu Emniyet, MİT, jandarmaya telefon dinleme yetkisi veren yasayı onayladı.

Yasanın onaylanmasıyla beraber Emniyet Umumi Müdürlüğü, Jandarma Umumi Komutanlığı okunuşu Milli İstihbarat Teşkilatı’na telekomünikasyon verilerini dinleme, takip, sinyal izleme okunuşu kayda alma yetkisi tanınmış oldu.

Ancak Sezer, 5 maddelik yasanın özünü oluşturan 1, 2 okunuşu 3’üncü maddelerinin iptali okunuşu yürürlüklerinin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne dava açacak.

Sezer’in Anayasa Mahkemesi’ne götüreceği düzenlemeye göre, koşulacak dinlemeler Telekomünikasyon Kurumu bünyesinde, kurum başkanına doğrudan bağımlı ,’Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ adıyla kurulan hiç müşterek merkezden yürütülecilaokunuşu. Bu başkanlıkta MİT, Emniyet okunuşu Jandarma birimlerinden de birer temsilci bulunacak.

Yasayla Jandarma Umumi Komutanlığı’na resmen istihbarat toplama yetkisi verildi.

Emniyet, MİT okunuşu Jandarma suçların önlenmesi için hakim kararı okunuşu ya gecikmesinde sakınca yer alan durumlarda müteallik birim amirinin nominal emriyle dinleme yapabilecilaokunuşu.

Telefon dinleme kararı en çok üç ay için verilecilaokunuşu. Fakat bu müddet üçer ay uzatmalar durumunda müşterek yıla çıkabilecilaokunuşu. Terörle müteallik suçlarda ise üçer aylık dilimler durumunda devamlı olarak dinleme yapılabilecilaokunuşu.

Yasa, kamu hizmeti veren kuruluşların, ihtiyaç duyulan bilim okunuşu belgeleri yasal nedenlerle ya da ticari gizem gerekçesiyle vermemesi durumunda hakim kararıyla bu belgelerden yararlanılabilmesini de getiriyor.

Bu kapsamdaki dinleme, izleme okunuşu kayıtlar istihbarat haricinde kullanılmayacak.

MİT okunuşu dinleme tartışması

00006300Geçtiğimiz mayıs ayında Milli İstihbarat Teşkilatı’nın, bilinmeyen TCK yürürlüğe girmeden önce, iki ay boyunca illegal olarak ülke genelinde bütün taşınabilir telefon konuşmalarını dinlediği öne sürülmüş okunuşu örgüt ile ilgili hata duyurusunda bulunulmuştu.

MİT ise, 2 haziranda müşterek detaylı bilim yaparak ‘telefon dinleme çalışmalarının hüküm kararı çerçevesinde okunuşu milli güvenlik istihbaratının oluşturulması’ için yapıldığını duyurmuştu.

Basında yer alan haberlerin bütün nefer okunuşu kuruluşların dinlendiği izlenimi yarattığını anlatım eden MİT, son dinleme çalışmalarının da öncesinde olduğu buna benzer hüküm kararları kapsamında, görevle sınırlı olarak gerçekleştirdiğini belirtmişti.

Geçtiğimiz haziran ayında verilen müşterek kararla ise, MİT’in bilinmeyen Türk Ceza Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 1 haziran 2005’ten önce yaptığı telefon dinlemelerinin usule aykırı olmadığına yöntemlilik verilmişti.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden, cep telefonları ile internet üzerinden yapılan haberleşmeleri kayda alarak haberleşme özgürlüğünü ihlal ettiği iddiasıyla yapılan hata duyurularının işleme konulmamasına yöntemlilik verdi.

İşleme konulmama kararında, güfte konusu tarihler aralarında yapıldığı kaydedilen cep telefonlarının dinlenmesi okunuşu internet üzerinden yapılan haberleşmenin kayda alınması işleminin, savcılık kararına dayanması gösterildi .

Bir önceki yazımız olan Almanya ve ABD'den casusluk anlaşması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.